Spawanie stali nierdzewnej

Ze względu na powszechność tego procesu, może się wydawać, że spawanie stali nierdzewnej jest proste. Teoretycznie wystarcza do tego najzwyklejsza spawarka i nawet nieszczególnie dobre elektrody. Być może w zastosowaniach domowych takie podejście ma rację bytu. Ale na pewno o wiele rozsądniej jest dobrać sprzęt i akcesoria tak, aby spaw położyć jak najlepiej.

ODPOWIEDNI SPRZĘT

Stal nierdzewną można spawać praktycznie każdą metodą i każdą spawarką (choć oczywiście w mocy pozostaje ograniczenie grubości w zależności od amperażu urządzenia). Jednak to, że technicznie coś jest możliwe, nie znaczy od razu, że to dobre rozwiązanie.

PROCES SPAWANIA

Właściwy dobór elektrod spawalniczych będzie sprawą kluczową. To od nich zależy, czy spaw będzie trwały i estetyczny. A także w jakim stopniu będzie chroniony przed korozją, podatny na lakierowanie konkretną metodą czy jakie zmiany temperatury zniesie bez utraty swoich właściwości. Nie wolno też zapominać, że sam proces spawania nie tylko tworzy spaw, ale również może wpływać na właściwości stali, z której wykonane są łączone elementy. Dlatego przygotowanie do spawania stali zawsze rozpoczyna się od określenia typu materiału oraz przeznaczenia elementu, który ma być poddany obróbce. Bez tych informacji nie można ani dobrać najlepszej elektrody, ani ustawić parametrów spawarki (tym bardziej że i one zależą od stosowanych elektrod).
Warto też dodać, że spawanie nie jest, jak się często wydaje, procesem kładzenia spawu. Rozpoczyna się ono dużo wcześniej, jeśli nawet nie na wyborze akcesoriów, na już na pewno na przygotowaniu miejsca spawania. Właściwe oczyszczenie i zabezpieczenia miejsca spawania jest ważne nie tylko ze względu na estetykę tworzonego później szwu. Ale także ze względu na łatwość spawania oraz właściwości fizykochemiczne samego spawu. Zanieczyszczenie tlenkami lub substancjami organicznymi może poważnie ograniczyć skuteczność całego procesu i tym samym podnieść koszt spawania.

SPAWANIE stali nierdzewnej WYMAGA PROFESJONALIZMU

Oczywiście – wiele osób nadal będzie przekonanych, że spawanie stali nierdzewnej to zajęcie, z którym poradzi sobie amator. To nieprawda, ale nawet gdyby – liczy się nie tylko to, że spaw powstanie, bo bardzo ważne jest to, jaki będzie tego koszt, jaki będzie efekt estetyczny i czy stworzone łączenie faktycznie wytrzyma w nie zawsze łatwych warunkach eksploatacji. Nie można zresztą spawania sprowadzić tylko do kładzenia spawu. Cały proces wymaga odpowiedniego przygotowania, bo bez tego efekt będzie kiepski.

Warto też podkreślić, że jest znaczna różnica między spawarkami domowymi a profesjonalnymi – choć spaw można położyć zwykle każdą, tylko profesjonalna spawarka ma takie parametry pracy, które w pełni pozwalają kontrolować parametry spoiny.

Zobacz również: Spawanie aluminium