Spawanie stali czarnej

Spawanie stali czarnej jest proste, dopóki nie trzeba połączyć różnych jej gatunków o bardzo różnych właściwościach. Przygotowanie do spawania stali czarnej z kwasoodporną wymaga dokładnego określenia składu stopów oraz dobrania nie tylko elektrod, ale także odpowiednich parametrów pracy spawarki określonego typu.

ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWANIE

Naczelna zasada spawania mówi, że powstająca spoina powinna mieć skład i właściwości maksymalnie zbliżone do spawanego materiału. Przy spawaniu stali kwasoodpornej i czarnej jest to niemożliwe, gdyż oba te typy bardzo się od siebie różnią.

  • Do spawania stali niskostopowej i kwasoodpornej używa się drutów wysokostopowych typu 309 i podtypu L-Si, L lub HF. Najpowszechniej stosowany jest drut 309L, ale w miejscach wymagających szczególnie trwałych spoin należy użyć 309HF.
  • Sam dobór drutu jeszcze nie wystarcza, aby uzyskać dobrej jakości spaw. Podstawą jest właściwe ukosowanie stali – dzięki niemu spaw będzie trwalszy i odporniejszy na złamanie.
  • Przy spawaniu stali kwasoodpornej i czarnej precyzja jest sprawą kluczową, nie można bowiem pozwolić na stopienie spoiny stalą niskostopową, co oznacza, że drut należy pochylić lub przesunąć – zależnie od wybranej metody spawania – bliżej elementu wykonanego ze stali kwasoodpornej. Zważywszy na fakt, że zwykle spawacz nie ma zbyt wiele miejsca, wymaga to naprawdę olbrzymiej wprawy.
  • Spaw między elementem kwasoodpornym i czarnym w wielu przypadkach jest podatny na korozję elektrochemiczną. Wynika to z przebiegu procesów, które doprowadziły do jego powstania i zdecydowały o składzie chemicznym spoiny. Nie jest to wprawdzie kwestia związana z samym spawaniem, ale należy pamiętać, aby taki wrażliwy spaw zabezpieczyć jak najszybciej po jego położeniu, aby zapewnić pełna ochronę gotowego elementu.

TAJNIKI EFEKTYWNEGO SPAWANIA

Spawanie stali czarnej z kwasoodporną nie wymaga najczęściej bardzo drogiej spawarki – technicznie nie jest to wielkie wyzwanie, natomiast problemem jest przede wszystkim dokładność. Doświadczenie pokazuje, że bardzo często popełnianym błędem jest też nieprawidłowy dobór drutu – robi się to bez analizy składu stopów spawanych oraz bez zdobycia informacji na temat przyszłego zastosowania elementu. Oczywiście to nie przeszkadza w położeniu spawu, jednak uzyskana spoina będzie miała właściwości inne niż powinna – będzie mniej trwała albo bardziej podatna na korozję. Aby tego uniknąć, należy zawsze dobrze przygotować się do spawania dwóch różnych gatunków stali – to, co jest pozornie proste, może bowiem nastręczać wielu problemów.