Spawanie aluminium

Obecnie spawanie aluminium jest procesem na tyle skomplikowanym, że nawet producenci elementów aluminiowych wolą – oczywiście w miarę możliwości technicznych – wykonywać je z jednego kawałka, w jednym odlewie, zamiast spawać kilka elementów wyprodukowanych oddzielnie.

Spawanie aluminium ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWANIE

Problemów, które wiążą się ze spawaniem aluminium jest co najmniej kilka:

  • Przy odpowiednio wysokiej temperaturze atomy glinu ulegają utlenieniu do tlenku glinu. Ta substancja ma bardzo wysoką temperaturę topnienia (przekraczającą 2000°C), więc poważnie utrudnia stworzenie jednorodnej spoiny.
  • W czasie spawania aluminium wydzielają się spore ilości wodoru. Pomijając nawet fakt, że gaz ten należy do palnych, a właściwie wybuchowych. Podstawowy kłopot jest taki, że w roztopionym aluminium wodór się nie rozpuszcza. Oznacza to, że zastygając, aluminium uwięzi pęcherzyki wodoru, dają nie tylko nieestetyczną. Ale także porowata i wewnętrznie niejednorodną spoinę o zmiennej wytrzymałości.
  • Kłopotliwe jest nawet samo przygotowanie elementu do spawania. Oczyszczenie go z nalotu tlenku byłoby dużo prostsze, gdyby nie fakt, że aluminium jest stosunkowo miękkie, a tlenek – twardy. Łatwo jest więc uszkodzić warstwę metalu, a to z kolei przekłada się na potencjalne problemy w czasie układania spawów.

PROFESJONALIZM W KAŻDYM CALU

Widać więc jasno, że choć na pierwszy rzut oka spawanie aluminium to sprawa prosta – można to zrobić nawet hobbystycznymi spawarkami, to potrzeba olbrzymich kwalifikacji, żeby efekt był zadowalający zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym. Warto też dodać przy okazji, że dostosowanie parametrów spawarki i dobór elektrody nie zawsze są łatwe. Można wprawdzie wybrać taką metodę spawania, która będzie optymalna, ale poszczególne gatunki aluminium dość znacznie różnią się między sobą charakterystyka techniczną i nieuwzględnienie tego faktu w planowaniu prowadzi do późniejszych problemów.

Między innymi dlatego spawanie aluminium jest procesem traktowanym w wielu firmach produkcyjnych jako ostateczność. Niekiedy łatwiejsza jest wymiana całego elementu niż spawanie uszkodzonego, nie wspominając o tym, że w miarę możliwości wszyscy starają się tak projektować produkty aluminiowe, aby w ogóle nie trzeba było ich spawać. Jeśli jednak jest to konieczne, nie zleca się tego zadania przypadkowym osobom. Być może większość spawarek poradzi sobie ze spawaniem aluminium, ale równie pewne jest, że nie poradzi sobie z nim większość spawaczy. Dlatego też firm wyspecjalizowanych w spawaniu aluminium jest stosunkowo niewiele – jest to naprawdę niewdzięczny materiał do pracy dla spawacza i potrzeba sporo czasu, aby nauczyć się kłaść idealne spawy.

Zobacz również: Spawanie stali nierdzewnej