Konstrukcje stalowe

Obecnie konstrukcje stalowe stanowią szkielet wielu nowoczesnych magazynów, garaży czy nawet obiektów handlowych. Są też niezbędne w stawianiu szklarni, niektórych ogrodów zimowych. Specyficznymi konstrukcjami, choć już zdecydowanie mniejszymi, są poręcze, tralki i schody. Jeśli wyobraziłeś sobie po jednym elemencie z każdej kategorii, masz już pewnie pojęcie o tym, jak wiele różnych procesów technologicznych trzeba móc przeprowadzić, aby produkować je wszystkie: gięcie profili, docinanie profili, nawiercanie i wiercenie otworów, spawanie konstrukcji stalowych i nie tylko.

KONSTRUKCJE STALOWE – ERGONOMIA, ESTETYKA I BEZPIECZEŃSTWO

Dawniej w konstrukcjach stalowych liczyła się tylko wytrzymałość. Jeśli konstrukcja była trwała, to była też dobra. Dziś jednak to już nie wystarcza. Trwałość oczywiście pozostała wymogiem podstawowym, ale liczą się także ergonomia i estetyka. O te trudno, jeśli pracuje się tradycyjnymi metodami i nie ma się nowoczesnego parku maszynowego. Zmieniły się oczywiście również normy bezpieczeństw. To także wymaga innego podejścia do projektowania konstrukcji stalowych i ich realizacji.

ELASTYCZNOŚĆ PROJEKTÓW

Jedną z najważniejszych cech konstrukcji stalowych pozostała jednak elastyczność ich projektów. Bardzo często są to konstrukcje modułowe, które można powiększać, dodając kolejne moduły o tej samej budowie. To oczywiście ułatwia projektowanie, jednak nie oznacza wcale zmniejszenia ilości prac do wykonania. Choć w teorii wszystko sprowadza się do dostawienia kolejnego elementu, w praktyce może to wymagać zastosowania innych technik produkcji, materiałów i narzędzi. Oczywiście zmiany nie są drastyczne, ale w branży konstrukcji stalowych każda zmiana ma znaczenie, ponieważ każda niesie potencjalnie zmiany w funkcjonalności, trwałości i ergonomii całej konstrukcji.

Spawanie konstrukcji stalowych NOWOCZESNE TECHNIKI I ROZWIĄZANIA

Fakt, że konstrukcje stalowe stają się coraz popularniejsze wynika nie tylko z możliwości stosowania coraz to doskonalszych technik ich produkcji i montażu, ale także z unowocześnień wprowadzanych w parkach maszynowych firm zajmujących się tworzeniem konstrukcji stalowych. Nowoczesny park maszynowy to co prawda spora inwestycja, ale pozwalająca na budowę większej ilości lepszych i tańszych konstrukcji. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nowoczesne techniki obróbki metali są bardziej ekologiczne niż kiedyś – spawarki zużywają mniej prądu, wycinarki powodują powstanie mniejszej ilości materiałów odpadowych, a oprogramowanie komputerowe pozwala projektować proste, ale bardzo wytrzymałe konstrukcje bez konieczności zużywania większej ilości materiału na modele do testowania. Nie dziwi więc, że to konstrukcje stalowe, mimo że znane od dawna, nadal są najczęściej wykorzystywanymi rozwiązaniami jeśli chodzi o budownictwo przemysłowe, a i poza nim są coraz częściej doceniane.

Zobacz również: Usługi spawalnicze