Gięcie blach

Proces jakim jest gięcie blach to proces, w którym blasze nadaje się odpowiedni kształt dzięki maszynie zwanej giętarką. Jest to urządzenie, które po ułożeniu blachy na specjalnej kształtce, specjalna prasą powoduje trwałe odkształcenie blachy. Tak naprawdę teoria, która pozwala na wykonanie tej pozornie prostej czynności jest bardzo skomplikowana i niełatwa do zrozumienia. Ale efekt jest jasny – z płaskiego arkusza blachy powstaje konkretny kształt, który może znaleźć zastosowanie w konkretnej konstrukcji.

PROCES GIĘCIA BLACH

  • Przy gięciu blach oddziałuje na metal olbrzymia ilość sił o różnym kierunku i wartości. Tego oczywiście z zewnątrz nie widać, ale też nie można tego zbagatelizować. Ponieważ te siły trwale zmieniają nie tylko wygląd blachy, ale także jej właściwości: odporność na zginanie, rozciąganie itd. A w skrajnych przypadkach mogą nawet prowadzić do powstania pęknięć.
  • Gięcie blach odbywa się na specjalnych kształtkach. Są to elementy, które pełnią funkcję formy. Prasa dociska blachę to kształtki, co powoduje określone rozchodzenie się siły nacisku. Jednak tuż po podniesieniu prasy gięta blacha minimalnie się „prostuje” dzięki własnej sprężystości. Z tego względu gięcie blach nie jest szczególnie precyzyjną techniką obróbki. Oczywiście odbywa się z duża dokładnością, jednak nawet najsztywniejszy wzór ma jeszcze na tyle dużo elastyczności, że niewielkie niedokładności zostaną usunięte na dalszym etapie prac.
  • Warto dodać, że gięcie blach jest procesem, który wykorzystuje się przede wszystkim przy zamówieniach masowych. Ma to znaczenie, ponieważ samo przygotowanie giętarki pochłania najwięcej czasu i środków, dlatego dłuższe serie wykonane na tych samych kształtkach są tańsze od krótkich.

USŁUGA GIĘCIE BLACH JEST ŚWIADCZONA DOŚĆ POWSZECHNIE

Same giętarki to z mechanicznego punktu dość proste, a więc i stosunkowo tanie urządzenia. Należy jednak pamiętać, że każda taka maszyna ma swoje ograniczenia, które mogą zdecydować o tym, że pewnych wzorów na danej giętarce nie da się wykonać przynajmniej z konkretnego materiału. Dlatego też, mimo powszechności usługi gięcia blach, przedsiębiorcy poszukujący firm mogących pomóc im w realizacji konkretnych projektów, często napotykają na poważne problemy – w wielu przypadkach firmy dysponujące odpowiednimi giętarkami znajdują się daleko, a to rodzi kolejne koszty oraz problemy. O ile jednak z jakością i ceną można dyskutować, to już techniczne ograniczenia giętarek są nie do przeskoczenia mimo najszczerszych chęci projektantów i techników.

Zobacz również: Gięcie profili