Cięcie stali

ODPOWIEDNIA TECHNIKA

Cięcie stali. Stal jest powszechnie używanym materiałem konstrukcyjnym i dekoracyjnym. Oczywiście różne zastosowania wymagają użycia odmiennych stopów i to właśnie jest przyczyną większości problemów związanych z cięciem stali.

W profesjonalnych firmach zajmujących się obróbką elementów stalowych nie ma na przykład „pił do metalu” ani „elektrod do spawania stali”. Tutaj każde narzędzie i każde akcesorium jest scharakteryzowane zdecydowanie dokładniej, np. elektroda do spawania określonych gatunków stali, piła diamentowa do stali o twardości takiej a takiej. Teoretycznie prostszym rozwiązaniem jest zautomatyzowana wycinarka plazmowa, ale tutaj – choć jedno urządzenie poradzi sobie z wieloma typami stopów nierdzewnych i konstrukcyjnych, potrzebny jest technik, który zna się na swojej pracy i zaprogramuje urządzenie w taki sposób, aby te teoretyczne możliwości przekuć w realne parametry pracy maszyny. Alternatywą dla plazmy jest laser – nie zawsze jednak się on sprawdza, dlatego cięcia stali nie powierza się zwykle firmie, która znajduje się najbliżej, ale takiej, która jest rozsądnie niedaleko, ale przede wszystkim zapewni odpowiednie wsparcie merytoryczne – często bowiem trzeba doświadczenia technika, który podpowie, jaka metoda cięcia stali będzie optymalna. Wszystko zależy nie tylko od parametrów samego stopu, ale także od późniejszych zastosowań ciętych elementów oraz innych procesów technologicznych, którym będą później poddane.

PROFESJONALNE CIĘCIE

Cięcie stali, szczególnie najtwardszych jej gatunków, wymaga znakomicie wyposażonego parku maszynowego i olbrzymiego doświadczenia – wiedza teoretyczna nie wystarcza w starciu z rzeczywistością, a przecięcie trzydziestomilimetrowej stali o wysokiej twardości będzie trudnym zadaniem nawet dla nowoczesnych wycinarek i cały proces trzeba zaplanować tak, aby przy cięciu nie uszkodzić elementu obrabianego. Ktoś, kto zleca zadanie cięcia stali, nie musi znać się na szczegółach technicznych całego procesu, ale w profesjonalnej firmie na pewno technicy i konsultanci wyjaśnią, która metoda będzie najlepsza i dlaczego akurat ta, a nie inna.

SPRAWDZONE METODY

A po co w ogóle przykładać tak dużą wagę do cięcia stali i dlaczego nie wykorzystać metod tradycyjnych? Dlatego, że te ostatnie sprawdzają się tylko w niektórych przypadkach, a przede wszystkim praktycznie zawsze wymagają zastosowania później najróżniejszych technik obróbki wykończeniowej, co podnosi koszty. Samo zaś cięcie stali jest po prostu niezbędnym procesem technologicznym – nie każdy może zamówić elementy stalowe odlane na wymiar, więc szczególnie przy masowej produkcji należy skupić się na procesach, które mogą przyspieszyć prace linii montażowej i zmniejszyć koszty produkcji elementów stalowych, a takim procesem jest właśnie cięcie stali.