Cięcie profili

Cięcie profili wydaje się zdaniem banalnym. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy przecięty profil nie pasuje do innych elementów konstrukcji albo traci swoje właściwości techniczne. Często poszukiwania przyczyn spełzają na niczym – nikt nie przygląda się procesowi cięcia, traktując go po macoszemu, bo przecież wszystko, co się wtedy dzieje, to odcięcie kawałka profilu, prawda? Otóż nieprawda. Profile są elementami konstrukcyjnymi o niebagatelnym znaczeniu, dlatego przy ich obróbce, a więc także cięciu, trzeba przykładać szczególna wagę do szczegółów.

JAKIM NARZĘDZIEM PRZECIĄĆ PROFIL?

Można to przecież zrobić nawet gumówką, więc dlaczego coraz częściej poważne firmy decydują się na droższe cięcie profili plazmą? Odpowiedź tkwi w opisie przebiegu procesu cięcia. Kiedy masz do przecięcia jeden profil, wybierasz metodą najszybszą i najtańszą – nie ma wielkich kosztów związanych ze stratami, a zmianę właściwości spowodowaną niewłaściwą obróbką zapewne można pominąć. Jednak kiedy do przycięcia jest spora liczba profili, a precyzja cięcia ma być wysoka, nie można już wybierać metod obróbki wyłącznie według kryterium ceny.

CIĘCIE PROFILI PLAZMĄ MA WIELE ZALET

Poza mniejszymi, niż przy cięciu mechanicznym, stratami, zaliczyć do nich można zysk czasu. Niby w jaki sposób, skoro istnieją sposoby szybszej obróbki mechanicznej? Przede wszystkim w taki, że plazma pozostawia doskonale gładki brzeg po cięciu – nie trzeba niczego szlifować, wyrównywać ani wygładzać, bo po cięciu plazma profile są idealnie gładkie. Druga ważna zaleta to precyzja. Wyobraź sobie późniejsze spawanie profili – po cięciu plazmą, jeśli tylko projekt był dobry, powstają dwa elementy, których krawędzie stykają się równo ze sobą na całej długości – ich powierzchnia styku jest równa i od razu gotowa do spawania i nawet stosunkowo cienki spaw będzie tu wystarczający. A po obróbce mechanicznej? Niedopasowane krawędzie będą wymagały zużycia naprawdę wielu elektrod, zanim spaw przykryje wszystkie nierówności i stanie się choć umiarkowanie trwały. Kolejna sprawa to wpływ na własności techniczne. W czasie obróbki mechanicznej profile bardzo się rozgrzewają, a od tego mogą się pojawić nadpalenia, lokalne ubytki materiału, może ulec uszkodzeniu struktura wewnętrzna. Plazma rozgrzewa profil do dużo niższych temperatur, szczególnie jeśli mowa o wycinarkach HD najnowszej generacji – tutaj obszar o zmodyfikowanych właściwościach jest tak mały, że można go zupełnie pominąć.

CZY TO SIĘ OPŁACA?

Ze względu na fakt, że każda wycinarkę plazmową trzeba zaprogramować, cięcie plazmowe pojedynczych elementów zwykle nie ma sensu, ale przy większych zamówieniach cena jest bardzo konkurencyjna, szczególnie jeśli uwzględnia się koszty dodatkowe, jakie wiążą się z późniejsza obróbką tradycyjnie przycinanych profili.