Cięcie plazmą

Dziś cięcie plazmą jest jedną z podstawowych metod obróbki metali. Bardzo szybkie, niezwykle precyzyjne i coraz tańsze ma szereg zalet technologicznych. Dzięki którym na tę metodę obróbki decydują się kolejne przedsiębiorstwa. Zarówno te, którym zależy na produkcji seryjnej elementów wykonanych z maksymalną precyzją, jak i mniejszych, które starają się stworzyć idealne produkty.

To wszystko jest prawdą, ale warto pamiętać o jednym: nie wszędzie cięcie plazmą jest wykonywane równie profesjonalnie.

Technologia i kompetencje

Wydawać by się mogło, że cięcie plazmą jest procesem prostym. Należy tylko wybrać parametry strumienia, zaprogramować wycinarkę i wszystko dzieje się samo. Tyle że najmniejszy błąd w programowaniu może spowodować, że wycięte elementy do niczego się nie przydadzą. Warto więc powierzyć wycinanie plazmą tylko tym firmom, które stosują najnowsze wycinarki, bo te będą najbardziej precyzyjne i najwydajniejsze, ale przede wszystkim tym, które zapewniają profesjonalną obsługę. To ważne, bo możliwości maszyny najczęściej ograniczone są przez możliwości ludzi, którzy ją obsługują. Cięcie plazmą jest więc znakomitą alternatywą dla innych metod obróbki. Ale nie jest to proces, na którym można szczególnie dużo oszczędzić, jeśli ma być wykonane dobrze.

Dlaczego cięcie plazmą?

Cięcie plazmą nie jest zdecydowanie najtańszą metodą obróbki. Jednak wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z faktu, że cena nie jest ani jedynym, ani nawet najważniejszym kryterium przy kreowaniu procesu technologicznego.

  • Cięcie plazmą jest maksymalnie skróconym procesem. To pozwala zmniejszyć ryzyko zbytniego nagrzania obrabianego materiału i związanego z tym odkształcenia lub zmiany właściwości.
  • Jest to proces, w którym praktycznie nie ma strat. Linia cięcia jest tak cienka, że żadna inna metoda nie może się z nią równać. A mniejsze straty materiału, to mniejszy koszt wytworzenia produktu końcowego.
  • W obróbce cienkich elementów poważnym problemem były nadpalenia – nowoczesny proces cięcia plazmą przewiduje wydajne chłodzenia obrabianego elementu, więc to ryzyko zostało ograniczone do minimum.
  • Cięcie plazmą jest procesem, który można zaprogramować z niezwykłą dokładnością – każdy element będzie miał dokładnie te same wymiary i te same parametry, a wszystkie krawędzie będą idealnie gładkie.
  • Sam fakt, że cięcie plazma przebiega szybko, już jest zaletą – mniej czasu trzeba poświęcić na pośrednie stadia produkcji, można więc szybciej dostarczyć gotowy produkt na rynek.

Zobacz również: Cięcie laserem