Cięcie piłą taśmową

CO MOŻE BYĆ SKOMPLIKOWANEGO W CIĘCIU PIŁĄ TAŚMOWĄ?

Cięcie piłą taśmową niesie ze sobą całkiem wiele niespodzianek. Oczywiście punktem wyjścia zawsze jest określenie, jaki materiał jest do cięcia, bo niektóre tnie się prosto, niczym masło gorącym nożem, a inne to już zadanie, któremu podołają wyłącznie zawodowcy.

    • Szybkość podawania – piła taśmowa może ciąć wiele materiałów z naprawdę olbrzymią szybkością. Nie zawsze jednak (a właściwie prawie nigdy) nie ustawia się maksymalnej prędkości podawania, żeby zapewnić jak najlepsze odprowadzanie wiórów. Dlaczego? Dlatego, że wióry, których maszyna nie nadąża usuwać, zmniejszają precyzję cięcia, mogą powodować wyszczerbienie materiału, a przy okazji uszkodzenie piły. Zbyt duża szybkość podawania oznacza także nadmierne nagrzewanie się materiału od nadmiernej siły oddziałującej na jego powierzchnię – tutaj trzeba znaleźć złoty środek, ponieważ zbyt mała szybkość podawania, poza tym, że oczywiście oznacza stratę czasu, może także skutkować obniżeniem walorów estetycznych obrabianego elementu.
    • Chłodzenie – ciepło w czasie cięcia na pewno będzie się wydzielało. Gra idzie o to, aby po pierwsze nie było go za dużo, a po drugie, aby usuwać jego nadmiar za pomocą odpowiednich systemów chłodzenia. Ograniczy to zużycie piły, ale także pozwoli na zachowanie najbardziej estetycznej linii cięcia i zredukowanie strat to absolutnego minimum.
    • Smarowanie – każde spowolnienie pracy piły odbije się na wyglądzie (a przez to być może i funkcjonalności) obrabianego elementu. Z jednej więc strony należy dopasować szybkość podawania materiału, a z drugiej zadbać o to, aby piła pracowała płynnie i sprawnie. Chodzi to przede wszystkim o regularne czyszczenie, konserwację i smarowanie wszystkich mechanizmów. To sprawa tak bardzo oczywista, że wielu wykonawców o niej zapomina, uznając, że „jeszcze jeden” element można przecież przeciąć. Nie, nie można, jeśli praca ma być wykonana jak należy.
    • Ustawienie ostrzy – przed każdym uruchomieniem piły taśmowej należy sprawdzić poprawność wprowadzonych ustawień oraz ewentualnie skorygować położenie taśmy lub wymienić ją, jeśli jest uszkodzona. Nie chodzi tutaj o regularne, dokładne przeglądy, ale nawet pobieżną ocenę stanu najważniejszych elementów maszyny, które mają krytyczne znaczenie dla czystości linii cięcia.

CIĘCIE PIŁĄ TAŚMOWĄ – ODPOWIEDNIE USTAWIENIE

Piła taśmowa jest urządzeniem prostym, ale niezwykle skutecznym. Wymaga jednak dobrego ustawienia i regularnej konserwacji, ponieważ bez tego nawet najlepszy technik wykonujący cięcie piłą taśmową nie będzie w stanie uzyskać gładkiego cięcia.