Cięcie laserem

Dziś cięcie laserem jest często przedstawiane jako alternatywa dla cięcia plazmą. Faktem jest, że obie te metody sporo łączy, ale i niemało dzieli, dlatego warto poznać zalety i wady cięcia laserem, gdyż od zrozumienia tego procesu zależy podjęcie właściwej decyzji co do metody obróbki w konkretnym przypadku.

Cięcie laserem – Wydajność

Laser tnie szybciej niż plazma. Po części wynika to z faktu, że temperatura wokół linii cięcia jest wyższa w przypadku cięcia laserem. A to oznacza, że można łatwiej rozdzielać elementy strumieniem wysokoenergetycznego promieniowania. Wycinanie laserem, szczególnie w przypadku niewielkich elementów, może być nawet kilkakrotnie szybsze od cięcia plazmą.

Ceny

Dość trudno jest porównać ceny cięcia plazmą i laserem, tym bardziej że obie technologie mogą wykorzystywać urządzenia różnej generacji. Przeciętnie koszt cięcia laserem jest niższy niż cięcia plazmą. Jednak gdyby przedsiębiorca zdecydował się na użycie lasera światłowodowego, to koszty się wyrównają, a nawet może się okazać, że laser jest droższy.

Dostępność

Dla chcącego nic trudnego. Dziś już zlecenie wycinania laserem i plazmą jest tak samo łatwe, a termin oczekiwania na realizacje zależy nie tyle od technologii, ile raczej od konkretnego punktu usługowego. Duże znaczenie ma tu doświadczenie i wielkość parku maszynowego konkretnej firmy, więc należy ten problem rozpatrywać zawsze indywidualnie.

Precyzja

Obie metody cięcia są bardzo precyzyjne, jest jednak faktem, że szczelina powstająca w wyniku oddziaływania lasera jest minimalnie szersza. W większości przypadków można te różnicę pominąć, jednak przy pracach wymagających szczególnej precyzji i z bardzo kosztownym materiałem okazuje się, że – oczywiście tylko przy produkcji na większą skalę. Przewaga plazmy robi się coraz wyraźniejsza. Z drugiej strony – cięcie laserem jest powszechniej dostępne, więc jeśli nie trzeba szczególnej precyzji, jest ono łatwiejsze do przeprowadzenia.

Rozgrzewanie materiału

Strumień promieniowania z lasera nie jest nigdy tak skoncentrowany, jak strumień plazmy, a nie można też tak wydajnie ochłodzić rejonu cięcia. Skutkiem czego jest znaczne podniesienie temperatury obrabianego materiału oraz ryzyko powstawania nadpaleń,. Szczególnie przy pracy nad cienkimi elementami z laserami starszych typów. W praktyce jednak często można ograniczyć nagrzewanie elementów poprzez dobór parametrów promienia laserowego i wtedy różnica między cięciem plazmowym a laserowym, choć nadal na korzyść tego pierwszego, to nie jest już tak widoczna.

Zobacz również: Cięcie blach