Cięcie blach

Podstawowym argumentem jest fakt, że cięcie blach plazmą to jedna z metod bezdotykowych. Czy ma to tak duże znaczenie? Tak, a to z kilku powodów.

DLACZEGO WŁAŚNIE PLAZMĄ NAJLEPIEJ JEST CIĄĆ BLACHY?

  • Metoda bezdotykowa jest całkowicie bezpieczna dla powierzchni. Nie pozostawia nawet najmniejszych zadrapań, tnąc tylko tam, gdzie w projekcie znajdują się linie cięcia. Jest to najważniejsze w elementach wykończeniowych, ale w dobie funkcjonalnej estetyki także elementy o innym niż wykończeniowe przeznaczeniu powinny jak najlepiej się prezentować.
  • W metodzie bezdotykowej całkowicie wyeliminowano zjawisko nagrzewania się elementów związane z fizycznym tarciem. Oczywiście w metodzie cięcia plazmowego też wydziela się ciepło. Jednak przede wszystkim na powierzchni, a zasięg jego oddziaływania na materiał obrabiany jest stosunkowo ograniczony dzięki odpowiednim systemom chłodzenia.
  • Metoda gdzie cięcie blach odbywa się przy użyciu plazmy wymaga jednego tylko urządzenia do cięcia krawędzi, wycinania otworów i „wiercenia”. To już duży zysk logistyczny – z kawałka blachy od razu uzyskuje się gotowy element bez konieczności kilkukrotnego ustawiania go w różnych maszynach. Rośnie precyzja i spada czas potrzebny na wykonanie kompletu prac.
  • Automatyczne wycinarki są w stanie uzyskać doskonałą powtarzalność. W metodach tradycyjnego cięcia blach można oczywiście też manipulować dokładnością i zwiększać ją przez użycie coraz dokładniejszych urządzeń, ale ze względu na fakt, że dotykowa obróbka zawsze wiąże się z powstawaniem pewnych sił pobocznych. Tylko laser albo plazma zapewniają niemal nieograniczaną precyzję.

CIĘCIE BLACH A GŁADKIE KRAWĘDZIE

Jest jeszcze jedna wada, która jest już nie tyle pochodną obróbki mechanicznej, ile raczej następstwem ograniczonej dokładności stosowanych narzędzi. Każdy element cięty klasycznymi metodami może wymagać obróbki końcowej. Wygładzenia krawędzi lub zagięcia ich w celu uniknięcia skaleczeń, wyrównania otworów lub przesunięcia niektórych, które nie były wykonane wystarczająco precyzyjnie wskutek błędu człowieka lub usterki maszyny. Cięcie plazmą pozostawia doskonale gładkie krawędzie, więc po wyjęciu elementu z wycinarki blacha wymaga już ewentualnie tylko przetłoczenia czy dogięcia na giętarce. Ale nie trzeba poprawiać samych krawędzi pozostawionych przy cięciu. Dlatego, choć samo cięcie blach plazmą jest droższe od obróbki tradycyjnej, finalnie może oznaczać oszczędności, ponieważ ogranicza ilość czynności, które trzeba wykonać po wycinaniu.

Zobacz również: Cięcie plazmą